לימודי רפואה בצ'כיה באוניברסיטת אוסטרבה

אוניברסיטת אוסטרבה נוסדה בשנת 1991 והיא הפקולטה הצעירה ביותר ללימודי רפואה בצ'כיה. אוניברסיטת אוסטרבה לרפואה בנויה משש פקולטות. הפקולטה לרפואה החלה לפעול בשנת 1993, ונקראה "הפקולטה לרפואה חברתית". עם הזמן התפצלה לשתי פקולטות – הפקולטה למדעי החברה והפקולטה לרפואה.

התוכנית לרפואה באנגלית לסטודנטים זרים באוניברסיטת אוסטרובה נפתחה בשנת 2017.  מתקבלים אליה בכל שנה 50 סטודנטים בלבד וחלק מהייחוד שלה הוא ביחס האישי לסטודנטים.

מה שעוד מייחד את האוניברסיטה לעומת אוניברסיטאות בצ'כיה בפרט ואוניברסיטאות באירופה בכלל, הוא גם המספר הגבוה של מרצים ביחס לסטודנטים, זאת בנוסף ליחס האישי.

הפקולטה לרפואה עומדת בסטנדרטים של האיחוד האירופי להשכלה גבוהה וללימודי מקצועות הרפואה – כבוגרי האוניברסיטה תקבלו תואר ברפואה, שמוכר ברחבי האיחוד האירופי, בעולם ובישראל.

הסטודנטים רוכשים ידע ומיומנויות מעשיות להמשך קריירה מוצלחת ברפואה. מיומנויות אלה הן מרכיב מרכזי במערכת ההוראה של הפקולטה כבר מתחילת הלימודים באוניברסיטה של ​​אוסטרבה. השיעורים נערכים בעיקר בבית החולים האוניברסיטאי של אוסטרבה, אך גם במכון לבריאות הציבור וכן במרפאות אחרות ברחבי אוסטרבה. ההכשרה נעשית בקבוצות קטנות, כך שתוכלו  לחוות טיפול אישי בחולים.

הפקולטה היא גם חלוצה בשיטות הוראה מבוססות סימולציה באמצעות מולטימדיה ומתקני הוראה ניסיוניים.

בארבעת הסמסטרים הראשונים של תכנית הלימודים לרפואה כללית תקיפו בעיקר נושאים תיאורטיים (אנטומיה, ביולוגיה, ביוכימיה, ביופיסיקה, היסטולוגיה, פיזיולוגיה). נושאים פרה-קליניים (פתולוגיה, מיקרוביולוגיה, פרמקולוגיה) נלמדים בהמשך. ההוראה במקצועות קליניים מתחילה בסמסטרים הבאים (רפואה פנימית, ניתוח, רופאי ילדים, מיילדות וגניקולוגיה, נוירולוגיה) יחד עם נושאים הקשורים לטיפול בבריאות הציבור (רפואה חברתית, משפט רפואי).  השנה השישית מוקדשת להכשרה ברפואה פנימית, כירורגיה, גינקולוגיה ומיילדות.

אוניברסיטת אוסטרבה רכשה במהרה מוניטין של מצוינות, שהקל על יצירת שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות כמו אוניברסיטת לוגאנו בשוויץ ואוניברסיטת סן רפאל ברומא.

אוניברסיטת אוסטרבה בקצרה

 • האוניברסיטה מורכבת משש פקולטות
 • הפקולטה לרפואה הצעירה ביותר בצ'כיה
 • נכון להיום, כ- 1700 סטודנטים זרים ומקומיים לומדים בתוכנית ללימודי הרפואה
 • השיעורים מתקיימים בבית החולים האוניברסיטאי של אוסטרבה, במכון לבריאות הציבור של אוסטרבה, ובמרפאות אחרות בעיר
 • שיתופי פעולה עם אוניברסיטת לוגאנו בשוויץ ואוניברסיטת סן רפאל ברומא
 • שימוש בסימולטורים ומתקני הוראה נסיוניים

לחיות וללמוד באוסטרבה

בעיר חיים כ- 300,000,תושבים. יש בה מספר מוסדות להשכלה גבוהה, אחת מהן היא אוניברסיטת אוסטרבה והיא יעד פופולרי לסטודנטים –  מעל 30,000 הלומדים באוניברסיטת אוסטרבה.  אוסטרבה היא העיר השלישית בגודלה בצ'כיה ידועה כעיר תעשייתית בעברה, גם כיום היא מרכז כלכלי חשוב שמתמקד בתעשיות שונות.

למרות העיסוק שלה בתעשיות שונות, אוסטרבה שוכנת באזור עשיר בשמורות טבע, נחלים ורכסי הרים.

העיר ממוקמת בצפון מזרח צ'כיה קרוב למדי לגבול עם פולין וכ – 50 קילומטר מהגבול עם סלובקיה, באזור שבו קייצים חמים וחורפים קרים וגשומים.

אתרי הספורט בעיר כוללים מתקני אתלטיקה, מגרשי כדורגל ואיצטדיונים, מגרשי קרח, אולמות ספורט, מגרשי טניס, מועדוני סקווש, בריכות שחייה ועוד.

היא גם מרכז תחבורה חשוב של צפון מזרח צ'כיה – שדה התעופה הבינלאומי מקשר את העיר עם מספר ערים באירופה ויש אליו קו רכבת ישיר. כבישים מהירים וקווי רכבות בינלאומיים עוברים דרכה וגם בתוך העיר יש מגוון אמצעים של תחבורה ציבורית, כולל חשמליות ואוטובוסים.

באוסטרבה יש כמה פסטיבלי קולנוע, תיאטרון ומוסיקה מדי שנה וגם תאטראות, מוזאונים, בתי קפה, ברים, מסעדות ומועדונים.

אוסטרבה בקצרה
 • כ 300,000, תושבים. עשירית מהם - סטודנטים
 • מרכז תעשייתי וכלכלי
 • פסטיבלים שנתיים בתחום המוסיקה והקולנוע
 • מרכז תחבורה עם קווי רכבת פעילים ונמל תעופה בינלאומי קטן
 • מתקני ספורט רבים ומגוונים ברחבי העיר